Dodaj ogłoszenie o pracy


Najszybszy samochód ciężarowy na świecie? - The Iron Knight - Volvo Trucks

„The Iron Knight” najnowszy pojazd ciężąrowy Volvo Trucks, dysponując mocą 2400 KM, podejmie próbę ustanowienia nowych światowych rekordów prędkości. Jego rekordowe przejazdy zostaną opublikowane na kanale Volvo Trucks na portalu YouTube już 24 sierpnia.

The Iron Knight jest rezultatem niezwykłej kooperacji techników, inżynierów i projektantów pracujących w Volvo Trucks. Z wyjątkiem silnika Volvo D13 i produkowanej seryjnie skrzyni biegów I-Shift Dual Clutch, pojazd ten zbudowano całkowicie od podstaw. Jego układ napędowy bazuje na podzespołach stosowanych w drogowym modelu Volvo FH, jednak silnik został podrasowany do granic możliwości w celu osiągnięcia jak największej mocy.
– „The Iron Knight” doskonale obrazuje skalę kompetencji i innowacyjności Volvo Trucks. Jednocześnie chcieliśmy przedstawić nowe koncepcje w obszarze rozwiązań technicznych i projektowych. Niektóre z nich mamy zamiar wdrożyć w naszych seryjnie produkowanych samochodach ciężarowych – mówi Claes Nilsson, Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Trucks.
Źródłem napędu tego rekordzisty prędkości jest zamontowany centralnie, znacznie zmodyfikowany silnik D13, wyposażony w cieczową chłodnicę powietrza doładowującego oraz cztery turbosprężarki, rozwijający moc 2400 KM i moment obrotowy 6000 Nm. Układy: elektryczny i elektroniczny, zostały zredukowane, zaś jednostki sterujące – przeprogramowane. Wszystko po to, by wysilona jednostka napędowa pojazdu mogła optymalnie komunikować się ze skrzynią biegów I-Shift Dual Clutch – tego samego typu, jaką montuje się w seryjnych pojazdach Volvo FH. Jedyną modyfikacją skrzyni biegów było wzmocnienie sprzęgła, konieczne w celu przeniesienia tak ogromnego momentu obrotowego.
– Żeby pobić światowy rekord prędkości, potrzebne są naprawdę wyjątkowe osiągi. Skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch idealnie nadaje się do tego celu, ponieważ podczas zmiany przełożeń utrzymuje transfer momentu obrotowego do kół napędowych – podobnie jak ma to miejsce w samochodach wyścigowych. Dzięki temu „The Iron Knight” może rozpędzać się, nie tracąc ułamków cennego czasu w trakcie zmiany przełożeń – wyjaśnia Niklas Öberg, inżynier testów w Volvo Trucks.

„The Iron Knight” jest hołdem dla Volvo FH. W pojeździe tym technologia i kształt wzajemnie się uzupełniają w każdym, najmniejszym nawet detalu: od przedniej kraty wlotu powietrza po spoilery międzyosiowe – wszystko spełnia precyzyjnie określoną funkcję. – Kabina jest wykonana z włókna szklanego i stawia wyjątkowo mały opór aerodynamiczny. Spoilery międzyosiowe nadają pojazdowi imponującą sylwetke, zaś duże wloty po bokach doprowadzają powietrze, które chłodzi silnik. „The Iron Knight” ma atrakcyjny, wyrazisty wygląd, inspirowany współczesnym Volvo FH. Wystarczy na niego spojrzeć, by zdać sobie sprawę, że to naprawdę szybki samochód ciężarowy. Nawet, gdy stoi, sprawia wrażenie jakby się poruszał – podkreśla Nigel Atterbury, projektant w Volvo Trucks.

Prowadzony przez kierowcę wyścigowego Boije Ovebrinka, „The Iron Knight” zaatakuje światowe rekordy prędkości w dwóch kategoriach: na 500 i 1000 m, ze startu zatrzymanego. Rekordowy przejazd będzie można oglądać na kanałach Volvo Trucks w mediach społecznościowych począwszy od 24 sierpnia 2016.

„The Iron Knight”   - dane techniczne:
– Moc 2400 KM i moment obrotowy 6000 Nm, przy masie własnej 4,5 t, zapewniają The Iron Knight stosunek mocy do masy większy niż 0,5 KM/kg.
– Zamontowany centralnie, znacznie zmodyfikowany silnik D13, jest wyposażony w cieczową chłodnicę powietrza doładowującego oraz cztery turbosprężarki.
– W czasie zmiany przełożeń skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch nie przerywa transferu momentu obrotowego. W „The Iron Knight” zastosowano skrzynię biegów taką samą, jaką montuje się w seryjnych pojazdach Volvo FH. Wzmocniono jedynie sprzęgło (tarcze sprzęgłowe i dociskowe wykonane z materiału spiekanego).
– Do minimum sprowadzono liczbę podzespołów elektronicznych w celu zmniejszenia masy własnej pojazdu.
– Oprogramowanie sterujące zostało zmodyfikowane pod kątem uzyskania wysokich osiągów.
– Kabina jest zoptymalizowana pod względem aerodynamicznym i wykonana z włókna szklanego. Duże wloty w spoilerach międzyosiowych doprowadzają powietrze, które chłodzi silnik.

Poprzedni rekordziści
„The Iron Knight” nie jest pierwszym rekordzistą prędkości, jakiego Volvo Trucks skonstruowało. W 2007 r. oficjalny rekord prędkości FIA na dystansie 1000 m ze startu zatrzymanego pobił „The Wild Viking” (1600 KM), osiągając prędkość średnią 158,8 km/h. Kolejnym rekordzistą okazał się hybrydowy „Mean Green” (silnik wysokoprężny o mocy 1800 KM, wspomagany silnikiem elektrycznym o mocy 300 KM), który w 2011 r. ustanowił dwa rekordy w kategorii pojazdów ciężarowych z napędem hybrydowym: na 1000 i 500 m, osiągając prędkość średnią odpowiednio: 152,2 km/h i 115,4 km/h. Pod koniec lata 2016 r. nadszedł czas na trzecią z kolei demonstrację mocy na absolutnie mistrzowskim poziomie.

(źr. Volvo Trucks)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.