Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak ruszyć z miejsca zestawem drogowym o masie 325 ton?

Volvo Trucks wprowadza na rynek nową wersję swojej zautomatyzowanej skrzyni biegów: I-Shift z biegami pełzającymi. Te dodatkowe biegi zapewniają wyjątkową zdolność pokonywania wzniesień pojazdom transportującym ciężkie ładunki w wymagających warunkach. Jest to absolutnie unikatowe rozwiązanie w przypadku produkowanych seryjnie samochodów ciężarowych. Opracowana przez Volvo Trucks nowa wersja I-Shift umożliwia zastosowanie w niej nawet dwóch biegów pełzających. Tak skonfigurowana skrzynia biegów umożliwia m.in. ruszanie z miejsca zestawem drogowym o masie całkowitej do 325 ton (maksymalne masy techniczne określane są w zależności od specyfikacji i limitowane w zależności od kraju przeznaczenia).

– I-Shift z biegami pełzającymi otwiera przed samochodami ciężarowymi wyposażonymi w zautomatyzowaną skrzynię biegów zupełnie nowe możliwości w zakresie kontrolowania prędkości manewrowej podczas jazdy do przodu lub cofania. Obecnie kierowca może transportować ciężki ładunek bez obaw, że znajdzie się w sytuacji, która może zakończyć się kosztownym przestojem – mówi Peter Hardin, menedżer produktu ds. FM i FMX, Volvo Trucks.

Biegi pełzające umożliwiają jazdę z bardzo małą prędkością: od 0,5–2 km/h, pozwalając tym samym na wyjątkowo precyzyjne manewrowanie pojazdem, np. na placu budowy, czy też w trakcie wykonywania zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury. – Wynikające z dostępności biegów pełzających, znacznie lepsze właściwości jezdne i większa zdolność pokonywania wzniesień ułatwiają kierowcy jazdę z ciężkim ładunkiem po śliskim podłożu w trudnym terenie, takim jak np. plac budowy, kopalnia lub droga leśna. Im cięższy ładunek i gorsza nawierzchnia lub teren, tym większe korzyści z posiadania biegów pełzających w pojeździe – wyjaśnia Peter Hardin.
Ponadto, w przypadku firmy realizującej transport ponadnormatywny pod drogach zarówno gorszej, jak i dobrej jakości, biegi pełzające zapewniają dużą wszechstronność zastosowań i jednocześnie możliwość osiągania optymalnej ekonomiki paliwowej. – I-Shift z biegami pełzającymi umożliwia ruszanie z miejsca w skrajnie trudnych sytuacjach. W połączeniu z właściwie dobranym przełożeniem przekładni głównej, pozwala na osiąganie prędkości podróżnej przy optymalnej prędkości obrotowej silnika, co skutkuje niższym zużyciem paliwa. To istotna korzyść w przypadku przewoźników realizujących tego typu transport – dodaje Peter Hardin.
Zależnie od zastosowania pojazdu, I-Shift jest dostępna w wersji z jednym lub dwoma biegami pełzającymi do jazdy w przód. Może być również wyposażona w dwa pełzające biegi wsteczne. Wsteczne biegi pełzające pozwalają na wyjątkowo powolne cofanie, co jest zaletą podczas wykonywania manewrów wymagających dużej precyzji.

Fakty, I-Shift z biegami pełzającymi:
• I-Shift z biegami pełzającymi stanowi rozwinięcie koncepcji opracowanej przez Volvo Trucks zautomatyzowanej skrzyni biegów I-Shift.
• Nowa wersja I-Shift została opracowana specjalnie z myślą o zapewnieniu doskonałej zdolności pokonywania wzniesień i jeździe z wyjątkowo małymi prędkościami.
• I-Shift z biegami pełzającymi umożliwia jazdę z prędkościami rzędu 0,5–2 km/h oraz ruszanie z miejsca zestawem drogowym o masie całkowitej do 325 ton*, co jest ewenementem w przypadku seryjnych samochodów ciężarowych wyposażonych w zautomatyzowaną skrzynię biegów.
• Skrzynia biegów jest dostępna w wersji z biegiem bezpośrednim lub nadbiegiem, z jednym lub dwoma biegami pełzającymi. Ponadto, istnieje możliwość wyboru dwóch pełzających biegów wstecznych.
• Przekładnia biegów pełzających jest zintegrowana ze skrzynią biegów. W celu wzmocnienia konstrukcji pod kątem przenoszenia dużych obciążeń część podzespołów wykonano z materiałów o dużej wytrzymałości. W porównaniu ze standardową I-Shift, wersja z biegami pełzającymi jest dłuższa o 12 cm.
• I-Shift z biegami pełzającymi jest dostępna w połączeniu z 13- i 16-litrowymi silnikami Volvo Trucks dla pojazdów Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FH i Volvo FH16.

Przełożenia, I-Shift z biegami pełzającymi
• Przełożenie najniższego biegu w wersji z jednym biegiem pełzającym wynosi 19:1 w przypadku skrzyni biegów z biegiem bezpośrednim lub 17:1 w przypadku skrzyni biegów z nadbiegiem. (Przełożenie najniższego biegu w standardowej I-Shift z biegiem bezpośrednim wynosi 15:1.) Przełożenie najniższego biegu w wersji z dwoma biegami pełzającym wynosi 32:1 w przypadku zarówno skrzyni biegów z biegiem bezpośrednim, jak i z nadbiegiem.
• Przełożenie najniższego biegu wstecznego w przypadku skrzyni biegów z biegiem bezpośrednim wynosi 37:1.

(źr. Volvo Trucks)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.