Dodaj ogłoszenie o pracy


Polki są coraz bardziej aktywne w biznesie

Polska jest liderem wśród krajów UE pod względem udziału kobiet w grupie pracodawców. Z kolei, udział kobiet w grupie przedsiębiorców plasuje nasz kraj na 6. miejscu. Ponad jedna czwarta zarejestrowanych w Polsce w 2011 r. mikroprzedsiębiorstw (416,8 tysięcy firm) została założona przez kobiety lub z ich udziałem. Większość podmiotów działa w branży usługowej.


 
Statystyki pokazują, że Polki chętnie wychodzą naprzeciw nowym wyzwaniom, takim jak prowadzenie własnej działalności. Według danych PARP 63proc. kobiet pracujących najemnie oraz 51proc. bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo bierze pod uwagę założenie własnej firmy w ciągu najbliższych pięciu lat. Polska należy do czołówki UE pod względem przedsiębiorczości kobiet.
- Polki udowadniają, że nie tylko jeśli chodzi o deklaracje, ale i pod względem faktycznej aktywności, nie ustępują kobietom z innych krajów UE. W niektórych kategoriach nawet wyprzedzają zagraniczną konkurencję. Inicjatywa Polek może, w dłuższym okresie, pozytywnie wpłynąć na konkurencyjność rodzimej gospodarki - uważa Piotr Góralczyk z serwisu Fachowcy.pl.

 

Przedsiębiorstwa z udziałem kobiet generują aż 38proc. przychodów małych i średnich firm. Co ciekawe, z danych PARP wynika, że są większe niż pozostałe podmioty tego sektora. Kobiece mikroprzedsiębiorstwa liderują również w takich kategoriach jak średnie wynagrodzenia, przychody i nakłady na środki trwałe.
- Kobiety nierzadko są mocniej zmotywowane i bardziej innowacyjne niż mężczyźni. Panie decydujące się na własną działalność często posiadają bardzo dobre wykształcenie i kwalifikacje, co jest jednym z czynników sukcesu w biznesie. Dużą rolę może odgrywać również otwarcie na nowe instrumenty promocyjne, w tym Internet. Takie podejście sprawdza się między innymi w sektorze usług, popularnym wśród Pań – uważa Piotr Góralczyk z serwisu Fachowcy.pl.
(źr. Fachowcy.pl)

 

Notka redakcyjna:
Dane wykorzystane w materiale pochodzą z raportów PARP: „Przedsiębiorczość kobiet w Polsce” (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2011) oraz „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” (red. Anna Brussa, Anna Tarnawa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2011)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.