Dodaj ogłoszenie o pracy


Anna Pietrak - Nie rywalizacja, ale wzajemne zrozumienie to klucz do sukcesu

Anna Pietrak, kierownik transportu i dystrybucji, Coty Polska Sp. z o.o.

 

Nie rywalizacja, ale wzajemne zrozumienie to klucz do sukcesu

 

- Stawiam sobie wysoko poprzeczkę i tego oczekuje od ludzi. We współpracy z ludźmi najważniejsze jest zaufanie, partnerstwo oraz ciągły rozwój i doskonalenie. - tak w kilku słowach mówi o sobie  Anna Pietrak. Te cechy doskonale też sprawdzają się w logistyce, którą los postawił  na jej życiowej drodze.

- Do logistyki trafiłam przypadkowo. Po ukończeniu studiów zaczęłam prowadzić własną działalność. Z racji tego, że było to zajęcie sezonowe stwierdziłam, że w czasie wolnym poszukam pracy tymczasowej.  A że lubiłam prace manualne, odpowiedziałam na ogłoszenie "oklejanie kosmetyków", nie wiedząc oczywiście, że będzie to praca w centrum dystrybucji Coty. - wspomina Anna Pietrak. Ta praca spodobała się jej, ale traktowała ją jako tymczasową.. Niespodziewanie po trzech miesiącach otrzymała propozycję zostania na stałe.


- Po trzech miesiącach pobytu otrzymałam propozycję stałego etatu i awans na brygadzistkę jednego z zespołów w magazynie. Tak zaczęła się moja kariera w Coty, gdzie pracuje już 14 lat  oraz  przygoda z logistyką. - dodaje Pani Anna. Wówczas dział, w którym otrzymała angaż był nazywany "produkcją" w centrum dystrybucji, gdzie kosmetyki były przygotowywane do sprzedaży na polski rynek. To właśnie tutaj zetknęła się po raz pierwszy z organizacją dostaw i wysyłek w magazynie. W międzyczasie jedna z koleżanek w dziale transportu przeszła do biura obsługi klienta i pojawił się wakat na jej miejsce. Firma dostrzegła potencjał i zaangażowanie w Annie Pietrak i zaproponowano jej przejście do tego działu.
- Nie miałam zupełnie żadnej wiedzy ani do czynienia z transportem, nie wiedziałam o co w tym chodzi. Zostałam rzucona na głęboką wodę, ale że lubię nowe wzywania, szybko się odnalazłam w nowym miejscu. - mówi p. Anna. Nowe zajęcie dało jej to co lubi najbardziej - pracę z ludźmi, z firmami transportowymi i z całym otoczeniem. Jak sama mówi - To tutaj dopiero poczułam prawdziwą logistykę. Ciągły ruch nakręcał mnie do pracy. Na początku była specjalistą ds. transportu, ale po trzech latach pracy znowu przyszedł czas na zmiany. W związku z rozwojem firmy w Polsce, Coty postanowiło zamknąć centrum dystrybucji w Warszawie i przenieść je na Południe Polski jako centrum dystrybucji na Europę Środkowo -. Centralną.
- Każdy z pracowników otrzymał propozycję relokacji do nowego magazynu i trzeba było się zastanowić, czy przechodzę czy rezygnuję. To była trudna decyzja, ale ponieważ lubię swoją pracę, a COTY zaoferowało bardzo dobre warunki, zdecydowałam się przenieść do nowego centrum w Bielsku Białej, a wraz z przejściem otrzymałam kolejny awans na stanowisko młodszego kierownika działu transportu. - mówi Anna Pietrak.
W niedługim czasie otrzymała jeszcze dystrybucję i stanowisko managera transportu i dystrybucji Coty Polska. - Obecnie zarządzam zespołem 10 osób, które zajmują się zarówno transportem krajowym jak i międzynarodowym.

 

Po tych doświadczeniach, dzisiaj Pani Anna nie chciałaby zamienić logistyki na inne zajęcie. Jak sama mówi - Polubiłam logistykę i kiedy stawiano mi coraz wyższą poprzeczkę, coraz bardziej wkręcałam się w nowe zajęcia. W tym całym okresie miałam różne propozycje pracy i przejścia do innej firmy, czy też do innego działu, ale na tą chwilę mam jeszcze tyle do zrobienia w logistyce, że nie myślę o zmianie. - odpowiada p. Anna na pytanie, czy zamieniłaby logistykę na coś innego. Podoba jej się to co robi. Ciągły ruch, dynamika działania, współpraca z różnymi ludźmi oraz duża elastyczność działania motywuje ją do pracy i nie widzi dzisiaj siebie w żadnej innej pracy, a już na pewno za biurkiem. Uważa również, że logistyka jest świetnym miejscem pracy dla kobiet, gdyż kobiety bardziej niż mężczyźni lubią ruch i ciągłe zmiany. Nie spoczęła jednak na laurach i ciągle doskonali swoje umiejętności oraz wiedzę. Z wykształcenia jestem ekonomistką, ale w momencie objęcia stanowiska kierowniczego uzupełniła wiedzę na studiach podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkim, aby jak najlepiej kierować swoim zespołem. Teraz zamierza poszerzyć swoją wiedzę praktyczną o teorię i poznać bardziej szczegółowo tajniki procesów logistycznych, rozpoczynając w tym roku podyplomowe studia logistyki i zarządzania łańcuchami dostaw na SGH.

 

Przy całym zaangażowaniu w pracę znajduje też czas dla siebie. Swoje siły regeneruje najchętniej podróżując. Podczas swoich wypraw poznaje ludzi i stara się zrozumieć obce kultury. Fascynuje ją Afryka i  starożytne budowle w Egipcie. Swoje wyjazdy, jak na logistyka przystało organizuje samodzielnie.

(Opr. Beata Trochymiak)


 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.