Dodaj ogłoszenie o pracy


Anna Galas - Są kultury, w których kobieta nie jest partnerem do rozmowy

Anna Galas business development manager contract logistics ROHLIG SUUS Logistics Sp. z o.o. z cyklu

 

Są kultury, w których kobieta nie jest partnerem do rozmowy

 

- Tak, logistyka jest czymś dla mnie! – z takim przekonaniem ukończyłam handel zagraniczny ze specjalnością logistyka w Wyższej Szkole Handlu i Prawa w Warszawie. Już w trakcie studiów myślałam o pracy w tej branży. Bez wahania więc na piątym roku zdecydowałam się na praktyki w Rohlig Suus Logistics – mówi Anna Galas.

Praktyki bardzo szybko zaowocowały propozycją stałej pracy. - Oczywiście prawie 9 lat temu Rohlig Suus Logistics była dużo mniejszą firmą. Na początku zaproponowano mi stanowisko asystentki dyrektora logistyki - wspomina Anna Galas. Zaangażowanie i mobilizacja się opłaciły. Firma prężnie się rozwijała, a wraz z nią p. Anna. – Po dwóch latach dostałam awans na stanowisko koordynatora projektów logistycznych. Mój pierwszy klient miał 20 dostawców zagranicznych z całego świata: Hindusi, Amerykanie, Koreańczycy. Rzucono mnie na głęboką wodę i w ciągu roku podpisałam 20 kontraktów! To był przełom, który otworzył mi furtkę do dalszych projektów. Moje pierwsze wdrożenia i pierwsza logistyczna szkoła przetrwania - mówi.
Stale nowe wyzwania, samodzielne prowadzenie projektów z klientami międzynarodowymi, zaangażowanie – tak w kilku słowach można opisać kolejne miesiące pracy p. Anny. Efekty przyszły wkrótce w postaci nowych klientów, rozwoju produktu logistycznego oraz działalności magazynowej Rohlig Suus. Firma doceniła starania p. Anny, proponując jej stanowisko kierownika ds. rozwoju biznesu w logistyce kontraktowej.

 

- Obecnie kieruję 5-osobowym zespołem, który zajmuje się obsługą kluczowych klientów działu logistyki oraz pozyskiwaniem nowych kontraktów. Mówi się że logistyka to męska branża, ale  w moim zespole są 4 kobiety. Często bowiem zapomina się, że operacje magazynowe to jedno, ale zespół logistyczny to także customer service, który  buduje codzienne relacje z klientami w postaci telefonicznej i e-mailowej obsługi zleceń - mówi Anna Galas.
W logistyce urzekła ją nieszablonowość i zmienność pracy. Do każdego klienta podchodzi jak do nowego wyzwania:
- Najbardziej lubię tzw. klientów rotujących, korzystających z pełnej gamy usług,  czyli takich, którzy oprócz składowania potrzebują dużej liczby czynności handlingowych, dystrybucji do odbiorców, usług dodanych, czasem połączenia systemów informatycznych. Wówczas dopięcie projektu i ustawienie procesów logistycznych wymaga zdecydowanie więcej czasu i zaangażowania. Ponieważ sama lubię ciągły ruch, to właśnie ci bardziej wymagający klienci, których towary są ciągle w ruchu, sprawiają mi najwięcej satysfakcji – mówi p. Anna.

 

Anna Galas ukończyła również studia podyplomowe Zarządzania Sprzedażą na Uniwersytecie Warszawskim. Posługuje się biegle językiem angielskim. Jest pasjonatką podróży.
- Z każdej podróży kolekcjonuję maski – mój ostatni nabytek, a zarazem najbardziej ulubiony to  maska gejszy, którą przywiozłam miesiąc temu z Japonii. Ale prawdziwym celem mojej podróży była wtedy Nowa Kaledonia. Podróż była nieskończenie długa – w końcu wybrałam się na koniec świata:)  Jednak dzięki temu spełniłam swoje marzenie – po raz pierwszy w życiu przekroczyłam równik i chodziłam „do góry nogami”. Na zimę mam już bilet do Singapuru i po ostatniej podróży wydaje mi się, że to tak blisko, w końcu „tylko” 10 godzin samolotem - mówi z uśmiechem p. Ania.
Oczywiście tak odległe podróże wymagają dobrego rozplanowania urlopów, ale jak na logistyka przystało, nie ma z tym większych problemów. Podróże pozwalają jej naładować akumulatory, przeżyć masę fantastycznych wrażeń oraz poznać różnorodność kultur na świecie.

Wiedza ta już niejednokrotnie przydała się jej w pracy. - Są kultury, w których kobieta nie jest partnerem do rozmowy. Zdarzały mi się trudne momenty  przy stole negocjacyjnym – pomimo że prowadziłam spotkanie, osoba reprezentująca klienta odpowiadała na postawione przeze mnie pytanie, ale nigdy nie patrzyła w moją stronę, zawsze zwracając się do mojego kolegi współpracownika. W takich momentach trzeba się uzbroić w cierpliwość i być po prostu świadomym istniejących różnic - wspomina z uśmiechem p. Ania.

 

Opr. Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.