Dodaj ogłoszenie o pracy


O równouprawnieniu i dyskryminacji kobiet w pracy

W jakiej sytuacji na rynku pracy są kobiety? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją czy tez z pełnym równouprawnieniem - zapytał o to portal Praca.pl.

Odpowiedzi na te pytania nieco zaskakują, bowiem prawie 68 proc. ankietowanych przyznało, że w swoim otoczeniu spotkało się z przejawami dyskryminacji ze względu na płeć. Ponad 60 proc. uczestników badania stwierdziło, że zawodowa sytuacja kobiet tylko częściowo zależy od nich samych. Na niektóre rzeczy nie mają wpływu. Blisko 29 proc. uważa jednak, że to od kobiet zależy czy będą się rozwijać, awansować i zarabiać więcej. Tylko 11 proc. jest przeciwnego zdania, twierdząc, że sytuacja kobiet uwarunkowana jest wyłącznie czynnikami zewnętrznymi.

Czy jest szansa na zmianę?
Tylko niecałe 17 proc. ankietowanych uważa, że kobiety są traktowane na równi z mężczyznami, a aż 50 proc. twierdzi, że, mimo nieznacznych przejawów dyskryminacji, sytuacja poprawia się.  Aktywność zawodowa Polek stale się zwiększa w wielu obszarach życia zawodowego. Pracodawcy coraz częściej doceniają potencjał kobiet i stawiają na ich kompetencje. Zmniejsza się też różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, które, według prognoz PwC w 2021 roku osiągną ten sam poziom.
Badanie przeprowadzone przez portal Praca.pl w terminie 23.02-06.03.2017 na próbie 463 użytkowników.

(red./źr. Praca.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.