Dodaj ogłoszenie o pracy


Karolina Huszczyńska -Poźniak - Kobieta do zadań specjalnych

Kobieta do zadań specjalnych - Karolina Huszczyńska-Poźniak – dyrektor ds. operacji DHL Global Forwarding z cyklu "Kobiety w logistyce"

 

- W branży TSL pracuję od 8 lat, czyli od początku swojej pracy zawodowej. Do logistyki trafiłam przypadkiem i nie spodziewałam się, że tak szybko "zapuszczę tutaj korzenie". Jestem swoją pracą zafascynowana i nie wyobrażam sobie zmiany na inną. Mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że jeśli chodzi o zawód, jest to moje miejsce na ziemi. - mówi Karolina Huszczyńska-Poźniak dyrektor. ds. operacji DHL Global Forwarding.

 

Swoją przygodę z logistyką zaczynała od stanowiska spedytora morskiego i drogowego w firmie Dor-Cel, która wówczas była agentem firmy Exel w Polsce. Firma Exel otwierając w 2003 roku własny oddział w Polsce zaproponowała jej pracę jako pierwszego pracownika działu spedycji morskiej i drogowej. W miarę rozwoju firmy została szefem działu morskiego w firmie Exel, która to w 2005r. została przejęta przez Duetsche Post i połączona z ówczesną spółką DHL Logistics. W momencie, kiedy nastąpiła integracja z DHL GF, ówczesny i obecny prezes, Piotr Iwaniuk, zaproponował jej, aby zajęła się połączeniem obszaru usług morskich firmy Exel i DHL, co niestety nie odbyło się bez trudności i komplikacji. Mimo tych niepowodzeń prezes postanowił dać jej kredyt zaufania i powierzyć rolę w tzw. produkcie, gdzie zajmowała się rozwojem drobnicy morskiej - produkt ten w tamtym momencie był mało rozwinięty a przez to bardzo niedoceniany. W ciągu dwóch lat potroiła wolumen sprzedaży drobnicy morskiej, uruchomiła pierwsze bezpośrednie połączenia drobnicowe do Polski i sprawiła, że nareszcie produkt zaczął się sprzedawać i być konkurencyjny na polskim rynku.

 

Po tym znowu otrzymała nowe zadanie, tym razem została dyrektorem biura lotniczego w Warszawie. - To było zupełnie nowe wyzwanie, gdyż nie znałam się dobrze na transporcie lotniczym, ale postanowiłam wziąć byka za rogi. - mówi Karolina Huszczyńska-Poźniak. Minęło pół roku i przyszedł kolejny awans - tym razem otrzymała stanowisko dyrektora regionu północ. W czerwcu ubiegłego roku powierzono jej stanowisko dyrektora operacyjnego i członka senior management team.

 

Zapytana, co przyczyniło się do tak błyskawicznego osiągnięcia sukcesu, odpowiada:
- Ludzie, z którymi współpracuję i odważne decyzje prezesa Piotra Iwaniuka, który dał mi szansę, ogromne możliwości rozwoju i obdarzył mnie tak dużym zaufaniem. Dla niego nie ma złych pomysłów, jest w pełni otwarty na kreatywność pracowników, co pozwala wykazać się każdemu, kto chce zrobić coś więcej w pracy niż tylko wykonywać polecenia szefów. Sądzę, że w żadnej innej firmie nie spotkałoby mnie tyle wyzwań w tak młodym wieku - dodaje Karolina Huszczyńska-Poźniak.

 

Trzeba przyznać, że rola dyrektora operacyjnego oraz członka grupy senior managament team dla trzydziestolatki z niespełna dziesięcio-letnim stażem zawodowym, to dość imponujące osiągnięcie. Zarządzanie stupięćdziesięcioosobową grupą ludzi o zróżnicowanym profilu stanowisk od liderów zespołów po magazynierów to niełatwe zadanie, ale Karolina Huszczyńska-Poźniak radzi sobie z tym doskonale i ma swój pomysł na kierowanie zespołem.

- Wychodzę z założenia, że należy tak rozmawiać z ludźmi i nimi zarządzać, jakbym ja tego oczekiwała od swojego szefa. I to jest główna zasada, której się trzymam. Oznacza to, że staram się traktować pracowników jak równych sobie. Rzadko kiedy podejmuję dyktatorskie decyzje, z reguły są to wspólne przemyślenia. Nasza siła to ludzie, z którymi współpracujemy. To dla mnie bardzo ważne. - mówi p. Karolina.


To typowa indywidualistka, woli pokonywać trudności i samodzielnie realizować strategię firmy, niż odtwarzać odgórnie narzucone koncepcje działania. - Odpowiadam za oddziały operacyjne w transporcie lotniczym, morskim i usługi magazynowe, czyli za całą produkcję. To kosztuje dużo wysiłku, bo trzeba wykazać wolę dostosowania się do ludzi i bycia elastycznym. - dodaje.

 

W życiu prywatnym też nie brakuje jej energii i oryginalności. Jest posiadaczką konia, na którym jeździ w stylu western, czyli w kapeluszu, jeans-ach i koszuli w kratę. Będąc członkinią National Reining Horse Association rekreacyjnie bierze udział w różnych zawodach gdzie czasem zdobywa trofea. Poza tym uwielbia podróżować. Wraz z mężem lubią niezaplanowane podróże z plecakiem i przewodnikiem w ręku. Tym sposobem zwiedziła m.in. Tajlandię, Malezję, a ostatnio Wenezuelę.
To pokazuje, że pomimo tak dużej fascynacji pracą i pełnego zaangażowania w to, co robi, potrafi złapać dystans do życia zawodowego. - Kiedy po trudnym tygodniu pracy siedzę w siodle, jadę do lasu, widzę dookoła zieleń i słyszę ptaki oraz parskanie konia, to jest dokładnie to co kocham najbardziej i pozwala mi oderwać się od otaczającej mnie rzeczywistości. - mówi o sobie Karolina Huszczyńska-Poźniak.

 

Opr. Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.