Dodaj ogłoszenie o pracy


Lidia Dawid kierownik importu lotniczego CEVA Freight (Poland)

  

 

 

Lidia Dawid kierownik importu lotniczego CEVA Freight (Poland) Sp. z o.o

  

Logistyka? Od razu mi się spodobała...

 

Z wykształcenia filolog po anglistyce, studiowała też latynoamerykanistykę. Zna angielski, posługuje się niemieckim i hiszpańskim - typowa humanistka. Gdyby wygrała w lotka skupiłaby się na nauce języków obcych, ale... obecnie poświęca swoje życie zawodowe logistyce!
- Do logistyki trafiłam przypadkiem. Pierwszą pracę dostałam w polsko - amerykańskiej firmie produkcyjnej, w dziale obsługi klienta i logistyki. To było jedno z bardziej intensywnych doświadczeń w moim życiu. Organizowałam transporty, odprawy celne, i tak właśnie zaczęła się moja przygoda z logistyką - wspomina Lidia Dawid.
Po trzech latach postanowiła zmienić pracę i przeszła do TNT. - Od razu mi się spodobało. Jestem osobą dynamiczną i lubię, kiedy w pracy dużo się dzieje, a logistyka po stronie operatora właśnie to zapewnia. W logistyce nie można niczego zaplanować, niektóre rzeczy dzieją się z dnia na dzień. Znając też z poprzedniej pracy wymagania klienta, łatwiej mi było zrozumieć czego klienci oczekują i proponować im odpowiednie rozwiązania. Szybko więc odnalazłam się w nowym miejscu - mówi Lidia Dawid. 
W TNT pracę zaczęła od działu obsługi klienta, zajmując się najpierw reklamacjami, a potem przeszła do działu spedycji, gdzie zajęła się przesyłkami w dziale "Special Services". - Tego typu przesyłki trzeba dostarczać bardzo szybko i czasami w bardzo specyficznych warunkach. Np. kiedy produkcja została zatrzymana z uwagi na brak jakiejś części, to zdarzyło się że klient wyczarterował cały samolot na przewiezienie 100 kilogramowej paczki, w innym przypadku przez cały czas transportu trzeba było nadzorować przesyłkę, tzw. usługa „Courier On Board” kiedy trzeba przewieźć paczkę jako bagaż podręczny  - opowiada o swojej pracy w dziale Special Services.

 

Po przepracowaniu kolejnych trzech lat, otrzymała propozycję od firmy wchodzącej dopiero na polski rynek i szukającej nowych osób, które pomogłyby w rozwoju usług frachtu lotniczego. A, że nie bała się nowych wyzwań postanowiła spróbować. - Przeszłam dosyć trudny proces rekrutacji i przepracowałam w tej firmie 1,5 roku, gdzie odpowiadałam za dział operacyjny - wspomina.
- Ponieważ firma dopiero co się rozkręcała w Polsce, to byłam wszystkim po trochu - handlowcem,  księgową, czy nawet pełniłam rolę PR-owca. To było ciekawe doświadczenie i wiele można było się nauczyć ale, praca ta angażowała 24 g/dobę, co na dłuższą metę zaczęło być męczące - wspomina Lidia Dawid. - Po roku firma na tyle rozbudowała się, że zatrudniono więcej osób, a ja zaczęłam szukać nowych wyzwań.

 

Na nową ofertę pracy nie musiała długo czekać, otrzymała ją z CEVA Logistics, gdzie zaproponowano jej pokierowanie działem importu lotniczego. - Na początku był jeden dział lotniczy, a potem nastąpił podział na eksport/import. Zaproponowano mi zarządzanie częścią importową - wyjaśnia. Swój dział tworzyła od podstaw. Obecnie zespół, którym kieruje liczy 8 osób. To właśnie stworzenie tego działu i zespołu uważa dotychczas za swój największy sukces.
- Mogę być dumna ze swoich współpracowników. Zespół jest dobrze zgrany i stabilny, traktujemy siebie z szacunkiem i jesteśmy wobec siebie uczciwi. A jako szef zespołu, staram się rozumieć różne sytuacje i problemy ludzkie - mówi Lidia Dawid.

 

Zapytana o to, co by wybrała jeśli musiałaby zmienić branżę odpowiada - Gdyby nie logistyka, to pewnie moda i stylizacja. To moja pasja. Może kiedyś, jak będę miała więcej czasu skończę jakiś kurs stylizacji albo szkołę projektowania - dodaje z uśmiechem Pani Lidia. Oprócz zamiłowania do mody, w wolnym czasie uprawia jogging i podróżuje.

 

Opr. Beata Trochymiak

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.