Dodaj ogłoszenie o pracy


Pracodawcy marzeń – czyli w jakich firmach chcieliby pracować Polacy?

Samsung Electronics Polska, Volvo Polska i Polskie Linie Lotnicze LOT to liderzy wśród pracodawców marzeń, u których chcieliby pracować Polacy – tak przynajmniej wynika z corocznego rankingu Randstad Employer Brand Research.

Realizowane w 30 krajach świata badanie Randstad Employer Brand Research to najbardziej kompleksowa analiza marek pracodawców i czynników, które wpływają na ich atrakcyjność. W Polsce odbywa się po raz ósmy. W tej edycji wzięło w nim udział blisko 6 tysięcy Polaków, pracujących, poszukujących zatrudnienia i uczących się osób w wieku od 18 do 65 lat.

Liderem najbardziej atrakcyjnych pracodawców został Samsung Electronics Polska. Ankietowani docenili przede wszystkich fakt, że firma z powodzeniem wykorzystuje nowoczesne technologie, zapewnia stabilność finansową i ma bardzo dobrą reputację. Samsung Electronics Polska szczególnie docenili młodzi respondenci do 24 roku życia, częściej mężczyźni oraz osoby ze średnim i wyższym wykształceniem. Na drugim miejscu, podobnie jak przed rokiem, uplasowała się firma z branży motoryzacyjnej – Volvo Polska. Szczególnie doceniają ją uczestnicy badania w wieku od 25 do 44 lat, osoby z wykształceniem średnim i wyższym, częściej mężczyźni niż kobiety. W oczach ankietowanych jest to firma, które szczególnie dba o stabilność finansową pracowników, sięga po nowoczesne technologie i ma dobrą renomę. Trzecie miejsce w tegorocznym rankingu także przypadło firmie z zeszłorocznego podium – Polskim Liniom Lotniczym LOT. U narodowego przewoźnika Polacy doceniają przede wszystkim interesujący charakter pracy, nowinki techniczne stosowane w firmie oraz wynagrodzenie i świadczenia pozapłacowe. Polskie Linie Lotnicze LOT najlepszą renomę pracodawcy mają wśród osób w wieku 18-44 lata, respondentów z wykształceniem podstawowym i wyższym oraz mężczyzn. W tym roku szczególne miejsce zajął zeszłoroczny laureat. Spółka KGHM Polska Miedź trafiła do Galerii Sław. To wyraz uznania dla nieustannego dbania o pracowników i budowania atrakcyjnej marki pracodawcy. W trzech kolejnych edycjach badania Randstad Employer Brand Research firma z Dolnego Śląska była uznawana przez ankietowanych za najlepsze miejsce pracy.

Poniżej lista TOP 10 najbardziej atrakcyjnych przedsiębiorstw w Polsce w 2018 roku:
1. Samsung Electronics Polska
2. Volvo Polska
3. Polskie Linie Lotnicze LOT
4. Toyota Motor Manufacturing Poland
5. ABB
6. PGNiG
7. Volkswagen Motor Polska
8. Polski Koncern Naftowy ORLEN
9. PGE Polska Grupa Energetyczna
10. Siemens
 
Na ocenę atrakcyjności danego miejsca pracy wpływają liczne czynniki, które analizujemy w badaniu Randstad Employer Brand Research. W każdym z aspektów także znaleźli się liderzy, którzy – w ocenie respondentów – szczególnie dbają o dane kwestie. Zdaniem ankietowanych o zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym wśród pracodawców najlepiej dba Ficomirrors, firma z branży komponentów motoryzacyjnych z Dąbrowy Górniczej. Budowanie przyjaznej atmosfery pracy respondenci najbardziej docenili w przypadku działającej w okolicach Łodzi firmy Corning Optical Communications Polska. Na stabilność zatrudnienia uczestnicy badania najczęściej zwracali uwagę w przypadku spółek państwowych: KGHM Polska Miedź, PGNiG i Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN.

(źr. Randstad)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.