Dodaj ogłoszenie o pracy


Kto może zostać agentem celnym?

Nowe zasady dokonywania wpisów na listę agentów celnych po deregulacji
Ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, która  została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2014 r. pod pozycją 768 określa sposób prowadzenia listy agentów celnych oraz tryb dokonywania wpisu na te listę.
W związku z deregulacją zawodu agenta celnego i po wejściu w życie 10 sierpnia br. zapisów ustawy - wpis taki będzie można uzyskać bez konieczności uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu w Ministerstwie Finansów.
Przypomnijmy, że dotychczas wpis na listę agentów celnych można było uzyskać wyłącznie po zdaniu egzaminu.

Ustawa deregulacyjna wprowadza zasadniczą zmianę w zakresie zawodu agenta celnego, której istotą jest rezygnacja z konieczności zdawania przez kandydatów na agentów celnych egzaminów przed komisją powołaną przez Ministra Finansów na rzecz wymogu posiadania kwalifikacji lub doświadczenia w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych.

Kto może być agentem celnym?
Artykuł 14 ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, wprowadzający zmiany w ustawie z 19 marca 2004 r. – Prawo celne, przewiduje, że na listę agentów celnych wpisuje się osobę fizyczną, jeżeli spełnia następujące warunki:

  1. ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  2. posiada kwalifikacje lub doświadczenie w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych;
  3. nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe;
  4. wystąpiła z wnioskiem o wpis na listę agentów celnych.

Jak informuje Ministerstwo Finansów - w przypadku osób bez doświadczenia w zawodzie agenta celnego, wymóg posiadania minimalnych wymaganych kwalifikacji jest niezbędny. Dlatego dokumentem poświadczającym kwalifikacje w zakresie obsługi celnej podmiotów gospodarczych, zgodnie z ustawą, jest dyplom ukończenia studiów wyższych, na kierunku w dziedzinie nauk ekonomicznych, prawnych lub technicznych, obejmującym wiedzę i umiejętności z zakresu prawa administracyjnego i finansowego, w szczególności prawa celnego, albo świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w tym zakresie.

Jako alternatywę w zakresie poziomu wymaganego wykształcenia, wprowadzono możliwość wpisu na listę agentów celnych osób posiadających co najmniej trzyletnie doświadczenie w sprawach celnych. Przez doświadczenie w sprawach celnych należy rozumieć okres zawodowego wykonywania przed organem celnym czynności określonych przepisami prawa celnego lub okres kształcenia specjalistycznego w szkołach policealnych, przygotowującego do wykonywania takich czynności, w przypadku ukończenia go nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem wniosku o wpis.

Dokumentem poświadczającym posiadanie odpowiednich kwalifikacji jest również decyzja o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego, wydana na podstawie przepisów ustawy z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
I co ważne - Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zostały wpisane na listę agentów celnych na podstawie art. 80 ustawy Prawo celne w brzmieniu dotychczasowym, zachowują swoje uprawnienia.

Według wstępnych założeń, resort finansów przewiduje, że lista agentów celnych będzie prowadzona w formie elektronicznej przez wyznaczonego dyrektora izby celnej. Przewiduje się, że wpis na listę będzie obejmował: numer i datę wpisu, imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer ewidencyjny PESEL, o ile został nadany oraz, w stosownych przypadkach, numer i datę decyzji o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego.
Propozycja zakłada, że do pisemnego wniosku o wpis na listę agentów celnych zawierającego oprócz powyższych danych także oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, trzeba będzie dołączyć kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie lub co najmniej trzyletnie doświadczenie w sprawach celnych oraz aktualną informację o niekaralności.
Wpis na listę agentów celnych, zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, będzie możliwy po wejściu w życie  rozporządzenia Ministra Finansów, które zostanie wydane na podstawie art. 14 ww. ustawy.

rak za info Ministerstwo Finansów

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.