Dodaj ogłoszenie o pracy


Koordynator ds. logistyki w firmie zarządzającej produkcją i logistyką

 Koordynator ds. logistyki w firmie zarządzającej produkcją i logistyką

 Logistyka to realizacja przepływu ładunków oraz informacji na odpowiednim poziomie usług i po najniższych kosztach. Ta definicja nie jest co prawda zgodna co do słowa z książkowym określeniem logistyki, ale pokazuje jej istotę. Pracując na stanowisku koordynatora ds. logistyki powyższą definicję można jeszcze bardziej uprościć: logistyka jest prawdziwą sztuką kompromisu – mówi koordynator ds. logistyki pragnący zachować anonimowość.
- Na co dzień pracuję w firmie, której kluczowym biznesem jest zarządzanie produkcją i logistyką materiałów drukowanych. Głównymi klientami są globalne sieci sprzedaży, które ze względu na specyfikę działalności prowadzą komunikację z klientem poprzez ulotki, billboardy, plakaty, gazetki reklamowe i wiele innych nośników. - dodaje. A więc pierwsza umiejętność kandydata na to stanowisko to zdolność do osiągania kompromisu!

Zadania i obowiązki
Na przykład firma posiada ponad 200 podwykonawców do realizacji wyżej wymienionych zadań, z czego około 50 z zakresu logistyki. - Wybór podwykonawcy to pierwszy, podstawowy wybór i sprawdzian gotowości do owego kompromisu. Koordynator ds. logistyki musi podejmować bardzo szybko decyzje, często w warunkach niepewności, przy braku dostatecznej informacji, a należy pamiętać, że dla każdego logistyka utrzymanie zasady 7W jest kluczowe. Pomimo często niepełnej informacji,  biorąc pod uwagę specyfikę danego zadania, koordynator podejmuje decyzje o wyborze dostawcy. Nierzadko podwykonawcy w danej grupie prezentują bardzo zbliżony poziom usług, wynegocjowane ceny są również podobne. W takim wypadku koordynator powinien jak najlepiej poznać profil działalności danego kontrahenta, aby mieć świadomość jego dobrych i złych stron oraz sposób postępowania w różnych sytuacjach, które zdarzyły się do tej pory. Dobór dostawców do konkretnych zadań można porównać do układania wieży z klocków w taki sposób, aby miała solidne podstawy i przy dokładaniu ostatniego elementu całość konstrukcji pozostała na swoim miejscu.
Praca koordynatora ds. logistyki jest stresogenna, bo to również walka z czasem, który wydaję się że w logistyce dla marketingu upływa szybciej niż w innych sektorach usług TSL. Bowiem logistyka dla marketingu jest bardzo mocno uzależniona od procesów produkcji materiałów reklamowych, które z kolei są uzależnione od terminowego oddania materiałów graficznych do tej produkcji. Stres jest obecny również z tego względu, że procesy logistyczne są traktowane jako zakończenie całego projektu, który obejmuje wymienione powyżej elementy.

Umiejętności i wykształcenie
Praca na stanowisku koordynatora ds. logistyki to również ciągła kalkulacja kosztów, do pomocy której służą różnego rodzaju narzędzia informatyczne. Znajomość Excela to podstawa pracy w zawodzie koordynatora ds. logistyki. Koordynacja prac logistycznych wymaga dobrej współpracy zarówno z dostawcami na zewnątrz organizacji, jak też z innymi działami wewnątrz firmy. Dobra współpraca z działem odpowiedzialnym za realizację produkcji, z działem rozliczeń i księgowości, jak również z działem informatycznym jest konieczne do prawidłowej realizacji własnych zadań. Osoba na stanowisku koordynatora musi być więc otwarta na relacje z ludźmi i posiadać umiejętności interpersonalne. Dobrze jeśli zna chociaż jeden język obcy, np. angielski. Mile widziana jest również znajomość jednego z języków wschodnioeuropejskich, w szczególności języka rosyjskiego. Zbliżające się piłkarskie mistrzostwa Europy oraz coraz częstsza obecność globalnych sieci handlowych na rynku wschodnim sprawia, że Polska jest postrzegana jako naturalny partner eksportowy w dziedzinie produkcji i logistyki materiałów reklamowych.  Na tym stanowisku preferowane jest wykształcenie wyższe, raczej techniczne. Umiejętności analityczne są bardzo istotne i często wykorzystywane. Logistyka dla marketingu charakteryzuje się mnogością informacji, które napływają jednocześnie, i które należy przetwarzać na bieżąco. Tak więc spokój i opanowanie w każdej sytuacji to również cechy dobrego koordynatora. 

Pracując z dostawcami z różnych segmentów usług logistycznych otrzymuje się potężny zastrzyk wiedzy i mechanizmów funkcjonowania całego rynku. Sprawia to, że praca ta chociaż stresująca i wymagająca, daje ogromną satysfakcję i zapewnia rozwój, jaki trudno znaleźć w innych zawodach w logistyce.

(Opr. Pracujwlogistyce.pl na podst. rozmowy z koordynatorem ds. logistyki)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.