Dodaj ogłoszenie o pracy


Spedytor międzynarodowy (Wschód)

 

Spedytor międzynarodowy (na Wschód)

 

- Jest to praca, która wiąże się z obsługą krajów Europy Wschodniej jak np. Rosja, Ukraina, Mołdawia, itd. Trzeba być odpornym na stres i znać język rosyjski. Żadna szkoła nie nauczy spedycji w tym obszarze, tutaj potrzebne jest doświadczenie - mówi o swojej pracy Krzysztof Światłowski spedytor z Runway Logistics Polska.

 

Oczywiście każdy może nauczyć się nowego zawodu jakim jest spedytor międzynarodowy na Wschód, wszystko jednak zależy od umiejętności i zaangażowania oraz od osoby wprowadzającej do tej pracy. Kandydat na spedytora międzynarodowego, który chce specjalizować się w rynkach Europy Wschodniej musi przede wszystkim znać język rosyjski. - W tej pracy podstawą jest znajomość języka rosyjskiego i kontakty na tych rynkach, które oczywiście nabywa się wraz z doświadczeniem - potwierdza Krzysztof Światłowski.
Przygotowanie do tego zawodu zależy też od tego, kto wprowadza do pracy nowego adepta sztuki spedycyjnej i od umiejętności kandydata. Aby samodzielnie wykonywać pracę na tym stanowisku, potrzeba co najmniej rocznego doświadczenia. - Nawet po roku dobrze jest pracować jeszcze przez jakiś czas pod nadzorem bardziej doświadczonego spedytora. Wiadomo, że każdy ładunek jest inny i nie sposób jest zgłębić w ciągu roku odpowiedniej wiedzy do obsługi każdego rodzaju przesyłki. -  dodaje Krzysztof Światłowski.

 

Umiejętności interpersonalne i język rosyjski

Istotne w tym zawodzie są umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, analitycznego myślenia, umiejętności intepersonalne oraz sumienność.  Tutaj stres i podejmowanie szybkich decyzji to codzienność. Oprócz tego spedytor międzynarodowy na Wschód powinien znać dobrze niektóre przepisy prawne i konwencje, m.in. CMR, karnety TIR - spedytor musi wiedzieć jakie dokumenty powinny towarzyszyć przesyłce podczas transportu.

Wykształcenie nie ma tutaj aż tak dużego znaczenia, aby wykonywać ten zawód wystarczy wykształcenie średnie, ale oczywiście wyższe jest jak najbardziej mile widziane. W tym zawodzie radzą sobie dobrze zarówno kobiety jak i mężczyźni.

 

Ta praca wymaga też dużej odpowiedzialności, gdyż spedytor w pełni odpowiada za ładunek, który obsługuje. Należy pamiętać, że przy transportach na Wschód jest nieco inna specyfika ich organizacji niż np. na terenie UE. Nadal między tymi państwami a Polską są granice celne, co wymaga innego przygotowania ładunku do transportu. - Mają z tym problem młodzi spedytorzy, którzy dopiero startują w tym zawodzie. Są przyzwyczajeni do podróży bez granic po Europie  i na początku trudno jest im zrozumieć specyfikę przejścia granicznego. - mówi Krzysztof  Światłowski.

Obsługa spedycyjna rynków wschodnich jest pełna wyzwań i praca spedytora w tym obszarze jest trudna. Potrzebne jest doświadczenie aby w pełni zrozumieć specyfikę tej pracy. Z drugiej strony praca ta daje ogromną satysfakcję.

 

(Opr. PwL.pl na podst. informacji Runway Logistics Polska)

 

Szukasz pracy w zawodzie Spedytora, zobacz:

Spedytor międzynarodowy - Wschód

www.pracujwlogistyce.pl/oferty

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.