Konto pracodawcy

Miesiąc bezpieczeństwa w Grupie Raben

Jednym z celów odpowiedzialnego biznesu w Grupie Raben jest troska o zdrowie oraz bezpieczeństwo pracowników. Dlatego właśnie, firma szczególny nacisk kładzie na filozofię SHE (Safety, Health and Environment), w ramach której budowana jest silna kultura bezpieczeństwa wśród pracowników i dostawców. Firma od lat podejmuje szereg inicjatyw edukacyjnych, komunikacyjnych i szkoleniowych promujących zdrowie i bezpieczeństwo w pracy i w domu. Wśród nich jest organizowany już od trzech lat Miesiąc Bezpieczeństwa, który w tym roku odbył się we wszystkich spółkach Grupy Raben w kwietniu 2018.

Miesiąc Bezpieczeństwa to głównie szkolenia i spotkania pracowników oraz koordynatorów i specjalistów ds. BHP w firmie, które uświadamiają istotę bezpiecznych zachowań, zwracają uwagę na potencjalne ryzyko i powodują, że pracownicy motywują się nawzajem do kreowania bezpiecznych warunków pracy. Pracownicy Rabena mogli skorzystać z symulatora dachowania, symulatora decyzyjnego czasu reakcji, zabawić się w alkogoglach, spotkać z ergonomistami, rysować „martwe strefy” niewidoczne z kabiny kierowcy, a przede wszystkim brać udział w dyskusjach SUSA (Safe and unsafe acts = bezpieczne i niebezpieczne działania)  i rozmowach o zdrowiu i bezpieczeństwie w.
- Zgodnie z regulacjami prawnymi, szkolenia BHP są prowadzone okresowo, dla pracowników magazynowych co 3 lata, a w biurze co 6 lat. Procesy i urządzenia w firmie podlegają nieustannym zmianom, może to generować nowe zagrożenia dla człowieka. Dlatego, rozmowy o zasadach SHE pozwalają na chwilę zastanawiania, uzmysłowienie sobie nowego ryzyka, przypomnienie zasad bezpieczeństwa w pracy – wyjaśnia Grażyna Łukasik, SHE  Project Manager  -  Warto zadać sobie nawet z pozoru podstawowe pytania, np. Dlaczego używam kasku? Po co noszę kamizelkę odblaskową na placu manewrowym? Dlaczego schodząc po schodach powinienem trzymać się poręczy? Bo bezpieczeństwo zaczyna się od rozmowy. Jest to miesiąc spotkań i rozmów o bezpieczeństwie we wszystkich spółkach Grupy Raben. Podsumowujemy to, co się w firmie w minionym roku wydarzyło w obszarze bezpieczeństwa i zdrowia, omawiamy zdarzenia „o mało co” oraz osiągnięcia. Wyznaczamy także kluczowe obszary safety na kolejny rok. Zgodnie z ideą: przykład idzie z góry, we wszystkie działania zaangażowany jest zarząd i kierownictwo firmy. W ten sposób wszyscy razem budujemy kulturę bezpieczeństwa w firmie – mówi Grażyna Łukasik.
- W naszej branży najczęściej jesteśmy w drodze, dlatego bardzo ważne jest zarządzanie zachowaniami w trasie w taki sposób, by bezpiecznie dotrzeć do celu, niezależnie od tego czy jest to dostawa do najdalszego zakątka ziemi czy powrót do domu – tak w biuletynie SHE o bezpieczeństwie mówi Ewald Raben, CEO Grupy Raben, i apeluje do pracowników – Proszę Was, abyście dbali o swoją widoczność na drodze, np. założenie kamizelki odblaskowej daje szansę kierowcom na ominięcie was na drodze, a zwyczajne rozejrzenie się na przejściu dla pieszych pozwala ocenić sytuację na pasach i podjąć właściwą decyzję. Każdego dnia uważajcie na siebie, bo w domu czekają na Was bliscy.

W trakcie Miesiąca Bezpieczeństwa  uczymy się także i przypominamy o dyskusjach SUSA (Safe and unsafe acts = bezpieczne i niebezpieczne działania) – są to rozmowy dwóch osób o bezpieczeństwie, w konkretnym etapie procesu pracy. W Grupie Raben odbywają się one przez cały rok. - Przed rozpoczęciem rozmowy obserwator, krótko przygląda się procesom pracy, zwracając szczególną uwagę na zachowania człowieka i w odpowiednim momencie dla rozmówcy zaczyna konwersację. Koncentrujemy się tutaj na bezpiecznym zachowaniu, nie szukamy błędów. Jeśli zaobserwowane zostaną również niebezpieczne działanie, to pojawi się pytanie o przyczynę, bynajmniej nie ma to wpływu na ocenę pracownika, ani też nie powoduje zgłoszenia do ukarania. Pracownik pozostaje anonimowy. Inicjujący rozmowę prowadzi zapisy tylko dotyczące miejsca i zauważonego zachowani  – wyjaśnia Grażyna Łukasik.
W roku 2018 rozmowy SUSA w Grupie Raben są skoncentrowane na trzech obszarach, są to zasady: poruszania się pieszych, kierowania pojazdami (w tym zachowania na placach manewrowych) i stosowania środków ochrony indywidualnej.

(źr. Raben Group)

kobiety w logistyce
Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce sięgają prawie 20 proc.
Odkrywamy „Źródła Logistyki” – relacja z 7. Forum Kobiet w Logistyce!
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w prawie - czy leasing będzie nadal się opłacał?
Jak wdrożyć dostawy w strategii PULL?
Zwierasz umowę ubezpieczeniową - poznaj najważniejsze pojecia i definicje!
Jak działa zrównoważony transport w Carlsberg Polska?
Kiedy opłaca się kupować wózki widłowe zaprojektowane „na miarę”?
Czas pracy kierowcy zawodowego w porze nocnej
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Afryka szansą dla polskich eksporterów - jak bezpiecznie prowadzić ekspansję?
Zawirowania polityczne na świecie a działania inwestorów
Przewoźnicy optymistycznie patrzą w przyszłość, ale wyzwań nie brakuje
Czego szukają pracownicy fizyczni i czego oczekują od pracodawców?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Optifuel Lab 3 – Renault Trucks znalazło sposób na superoszczędny silnik
Port Gdańsk zyskał nową trasę żeglugową do/z Danii oraz zachodniej i północne ...
Najlepsze biuro w magazynie w Polsce należy do Drabest
Dachser osiągnął najwyższy poziom zatrudnienia w swojej historii
Czwarty prom Stena Line wchodzi na trasę Gdynia - Karlskrona
DPD Polska sponsorem drużyny siatkarskiej kobiet
Stokrotka rozwija logistykę
Prologis buduje swój pierwszy park logistyczny w Łodzi
Jungheinrich Polska w nowej siedzibie - Astrum Business Park
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC