Dodaj ogłoszenie o pracy


Gdańsk zwiększa przeładunki - podsumowanie I kwartału 2016 roku

Od stycznia przy nabrzeżach portu gdańskiego przeładowano łącznie blisko 9 mln ton ładunków, tj. o ponad pół miliona więcej niż w roku minionym, z czego aż 40 proc. przypadało na towary drobnicowe i 31 proc. na paliwa płynne. To dokładnie odwrotna proporcja niż na zakończenie minionego roku. Wówczas paliwa stanowiły w strukturze obrotów Gdańska 41 proc., podczas gdy drobnica 33 proc. Zmiana ta wynika głównie z bardzo dobrych wyników przeładunkowych w grupie towarów skonteneryzowanych, których w ciągu I kwartału tego roku obsłużono w porcie aż 307.939 TEU, czyli niemal tyle ile w I kwartale rekordowego dla kontenerów 2014 roku i aż o 11,7 proc. więcej niż w roku minionym.
Od stycznia w Gdańsku obsłużono ponad 3 mln ton kontenerów, tj. o 18,3 proc. więcej niż przed rokiem, który dla przypomnienia był rekordowym w zakresie tonażu kontenerów obsłużonych w Gdańsku. Aż 78 proc. wzrost w obrotach towarowych zanotowano w przeładunkach węgla. Po zaledwie 3 miesiącach tego roku, przez Port Gdańsk przeszło aż 1,25 mln ton tego surowca. Taki wynik równać się może z rezultatami sprzed ponad dekady, kiedy przeładunki węgla w I kwartale utrzymywały się na poziomie 1,4-1,5 mln ton. Na uwagę zasługują także przeładunki innych towarów masowych (1.001.680 ton, w tym 79.808 ton rudy), które w I kwartale wykazały aż 38-procentowy wzrost względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Tak wysoka dynamika to efekt dużego skoku przeładunku kruszyw, których w I kwartale tego roku obsłużono w Gdańsku aż o 52% więcej niż przed rokiem.
Blisko 8-procentowy wzrost zarejestrowano również w przeładunkach typu Ro-Ro, a to głównie za sprawą linii promowej na trasie Gdańsk - Nynashamn. Z chwilą zmiany promu przez armatora w roku ubiegłym i wydłużenia linii cargo, daje się obserwować sukcesywny wzrost przewozów tego typu w Gdańsku.
W I kwartale nie obyło się jednak bez spadków. Te odnotowane zostały w grupie paliwa płynne (2,71 mln ton, tj.-22 proc.) oraz zboża (354,4 tys. ton, tj.-19 proc.). O ile niższe obroty w pierwszej z wymienionych grup wydają się być chwilowym spadkiem, bowiem już w ciągu kilku dni kwietnia przy nabrzeżach Gdańska przeładowano ponad pół miliona paliw, o tyle tendencja spadkowa w obrotach zbożami widoczna jest już od kilku miesięcy. To za sprawą utrzymujących się od pewnego czasu bardzo niskich cen skupu zbóż, zwłaszcza pszenicy konsumpcyjnej, zarówno w Polsce jak i zagranicą, oraz konkurencyjnej ceny tego ziarna w Czechach i Słowacji.
Ponad 6-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, który przeszedł do historii jako rekordowy dla polskiej gospodarki morskiej pokazuje, że Gdańsk nie zwalnia tempa, wręcz przeciwnie. Gdyby dynamika obrotów utrzymała się na zbliżonym poziomie przez resztę roku, nie wykluczone, że w grudniu, port może świętować kolejny rekord, tym razem bliski 38 milionów ton.

(źr. ZMPG S.A)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.