Dodaj ogłoszenie o pracy


Praca w korpo - perspektywy rynku pracy w III kwartale 2015 r.?

praca w korpoTo spółki zatrudniające powyżej 250 pracowników najczęściej deklarują chęć powiększania swoich zespołów. Prognoza zatrudnienia netto zatrudnienia dla firm z tej grupy na bieżący kwartał wynosi +17 proc. Dla porównania prognoza dla średnich i małych przedsiębiorstw również jest pozytywna, ale jest na znacznie niższym poziomie, dla małych +5 proc. i dla średnich +4 proc. – wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2015 r.
Dobra koniunktura gospodarcza oraz ciągły napływ inwestycji zagranicznych są wyraźnie odczuwalne na rynku pracy. Pracodawcy cały czas deklarują chęć zatrudniania, zwłaszcza duże, zatrudniające ponad 250 osób firmy, które najchętniej powiększają swoje zespoły. Nie każdy szukający pracy chce jednak decydować się na codzienność w większej instytucji lub korporacji, do której zdążył przylgnąć nieoderwalny stereotyp. Dla części kandydatów możliwość zdobycia w nich doświadczenia jest spełnieniem zawodowych marzeń. Dla innych jednak wypalającym pędem za karierą.
– Rynek cały czas idzie do przodu, przesuwając się na korzyść pracownika, – komentuje Monika Styczyńska, ekspert agencji zatrudnienia Manpower. – Wciąż jednak na sytuację, w której będziemy mogli swobodnie przebierać w ofertach trzeba jeszcze trochę poczekać. W grupie większych firm z naturalnych przyczyn ten marsz jest szybszy. Podczas aplikowania na ogłoszenia pracodawców, należy pamiętać iż zawężenie grupy potencjalnych odbiorców CV już na tym etapie, może mocno ograniczyć nasz wybór na końcowym odcinku poszukiwań pracy.
Pracownicza codzienność
Firma firmie nierówna i choć wykonywana w różnych miejscach praca może wydawać się taka sama, w praktyce zależy od prowadzonych na danym stanowisku projektów, zakresu obowiązków i pracodawcy. Zanim jeszcze przystąpimy do poszukiwań warto przemyśleć jak chcemy, by wyglądała nasza pracownicza codzienność. Istotne jest jakiego charakteru pracę chcemy wykonywać i w jakim otoczeniu, a także jakie są nasze cele zawodowe na bliższą, a także i dalszą przyszłość.
– Zanim zrezygnujemy z udziału w rekrutacji, która może zapewnić nam ciekawą pracę, należy zastanowić się czy to aby na pewno słuszne posunięcie i w razie wątpliwości poznać potencjalnego pracodawcę bliżej, – doradza Monika Styczyńska. – Można zacząć od zajrzenia na jego stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych, sprawdzenia czy widnieje na którymś z miejsc w rankingach pracodawców. Dobrym sposobem jest też  wykorzystanie w tym celu networkingu i popytanie znajomych czy nie znają kogoś kto pracuje w interesującej nas firmie. Taki bezpośredni kontakt może dać najpełniejszy obraz na tym etapie poznawania przedsiębiorstwa. Uważajmy za to na fora dyskusyjne w Internecie. Zamieszczane na nich wypowiedzi są zwykle anonimowe i nie zawsze zgodne z prawdą. Nie bójmy się za to porozmawiać z przedstawicielami firmy na targach pracy, a na spotkaniu rekrutacyjnym zadawać pytań o przedsiębiorstwo, co pomoże uniknąć późniejszego rozczarowania. Rekruterzy są przygotowani na taką ewentualność i pozytywnie odbierają zainteresowanie kandydatów – mówi przedstawiciel Manpower.   
Jeśli poszukujemy częstszych szkoleń, intensywnego rozwoju oraz międzynarodowego środowiska pracy, zdecydowanie większe szanse na osiągnięcie tych elementów da nam praca w korporacji. Korporacja to też zwykle większa różnorodność w prowadzonych projektach. Praca w niej wiąże się również z większym prestiżem wynikającym ze skali oraz rozpoznawalności firmy, do czego polscy menadżerowie coraz częściej przywiązują wagę. Wpis w CV o zatrudnieniu lub stażu w znanym przedsiębiorstwie może pomóc także w późniejszych poszukiwaniach pracy. Z racji bardziej rozbudowanych struktur wewnętrznych praca w dużej organizacji wiąże się z koniecznością regularnego raportowania swoich działań do przełożonych, a także osób z siedziby firmy za granicą. W przypadku pracy w dużych firmach prawdopodobne jest też, że będziemy odpowiadać za pewien wycinek działań. Małe z kolei częściej dają szansę opieki nad całością procesu. Wymagają przeważnie większej samodzielności, ale też dają większy obszar do podejmowania własnych decyzji, nie pozostając przy tym anonimowym, co może grozić w dużych organizacjach.
Decyzja o wyborze pracodawcy zależy od kandydata. Warto, by była ona podjęta świadomie, z uwzględnieniem jego potrzeb i planów, a także faktycznego wizerunku firmy, do której aplikuje. Wyścig za wynikiem i wysoką konkurencyjność można znaleźć w małej rodzinnej spółce, a świetną atmosferę w wielkiej korporacji i na odwrót. By zwiększyć szanse na szybsze znalezienie pracy warto korzystać też z ofert doświadczonych agencji zatrudnienia, takich jak Manpower. Współpracując z pracodawcami  o różnej skali i z różnych branż, Manpower udziela dostępu do wielu ofert pracy w obszarze całej Polski, ułatwiając kandydatom jej szybsze znalezienie.

(źr. Manpower)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.