Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak sprawdzić niezawodność wózka widłowego?

Niezawodność jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze wózka widłowego, ale niestety można ją zmierzyć tylko w odniesieniu do konkretnego przeznaczenia maszyny. Zanim więc zajrzymy do wnętrza widlaka, powinniśmy się zastanowić do jakich zadań wózek będzie wykorzystywany. Wystarczy pięć punktów kontrolnych - wymienia firma Hyster, które pomogą ocenić, czy spalinowy wózek widłowy będzie wystarczająco niezawodny do naszych zastosowań, bez względu na to, do przenoszenia jakich towarów będzie wykorzystane urządzenie.

Widlak Hyster

Silnik i przekładnia
Sprawdzenie silnika i przekładni napędowej pomoże przewidzieć, czy dany wózek da się uruchomić w zimowy poranek lub czy nie przegrzeje się w najgorętsze letnie dni.
Większość silników przemysłowych stosowanych podczas pojedynczych zmian w zastosowaniach standardowych, nie wymagających maksymalnego udźwigu, będzie niezawodna, ale należy zawsze sprawdzić, przez kogo został wyprodukowany silnik. Istotna jest przekładnia napędowa, czy jest jedno- czy wielobiegowa, czy nie powoduje wstrząsów podczas zmiany kierunku jazdy? Jeżeli zastosowanie wózka wymagać będzie wielozmianowej obsługi, dużego udźwigu, wielogodzinnych kursów z jazdą na stromych podjazdach, warto rozważyć wybór bardziej zaawansowanego modelu wózka.  Niewiele podnośnikowych wózków widłowych charakteryzuje się udowodnioną niezawodnością, która zapewniałaby możliwość ciągłej obsługi przez 2-3 zmiany na dzień, 7 dni w tygodniu, w zakurzonym środowisku roboczym z rampami. Silnik i przekładnia napędowa wózków stosowanych do zadań o tak wysokiej intensywności  powinny być sterowane elektronicznie i posiadać zabezpieczenie przed poważnymi awariami.
Układ hydrauliczny
Częstym problemem niezawodności wózków przemysłowych są wycieki płynu hydraulicznego. Duże znaczenie odgrywa tu zatem jakość zastosowanych węży, złączek, zaworów i pomp. Czy spełnią one swoją rolę w miejscu w którym używany będzie wózek? Jeśli istnieją co do tego jakiekolwiek wątpliwości, należy podjąć dalsze czynności kontrolne.
W przypadku stosowania wózka w bardziej intensywnych warunkach roboczych należy sprawdzić, że ma on ochronę przed przeciekami. Niezawodność podnoszą także zmiennoprzepływowe pompy z funkcją mocy na żądanie.
Badania, jakość i gwarancja
Należy sprawdzić, czy produkt przeszedł testy i symulacje cyklu życia, które weryfikują niezawodność całej konstrukcji wózka. Czy wózek był poddany wiarygodnym badaniom, analizie i usprawnieniom, mającym na celu sprawdzenie współdziałania jego podzespołów, np. pod względem ustalenia wydajności pracy silnika, hałasu i drgań, odporności na czynniki pogodowe, stabilności, bezpieczeństwa, wydajności układu hydraulicznego i przekładni napędowej, osi, układu chłodzenia, oprogramowania i innych? Czy wózek spełnia normy bezpieczeństwa?
Dobrym wyznacznikiem niezawodności mogą być także warunki gwarancji, choć należy sprawdzić, czy okres gwarancyjny obejmuje określoną liczbę roboczogodzin czy stały przedział czasowy.
Opinie dostawców
Czy wózek, którego zakup rozważamy jest niezawodny w rzeczywistych zastosowaniach produktu? Odrobina reaserchu może zapobiec kilkuletnim kłopotom i ponoszeniu kosztów wynikających z umowy. Zaufani dostawcy będą potrafili przedstawić nam stosowne materiały referencyjne i dowody.  
Utrzymanie niezawodności
Dobra wiadomość jest taka, że większość renomowanych marek konstruuje wózki widłowe tak, aby były niezawodne w zastosowaniach, do których zostały przeznaczone, pod warunkiem że będą prawidłowo utrzymywane.  Warto zatem sprawdzić, czy dostawca oferuje odpowiednie wsparcie techniczne za adekwatną cenę. Kolejnym ważnym czynnikiem podczas przeprowadzania kontroli niezawodności jest dostępność części zgodnych z wytycznymi producenta.
(red/ za inf. źr. Hyster)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.