Dodaj ogłoszenie o pracy


Kuehne + Nagel przejmuje amerykańską firmę ReTrans Inc.

Grupa Kuehne + Nagel przejęła 100 procent akcji firmy ReTrans Inc., operatora w transporcie multimodalnym z siedzibą w USA. Zakup tej spółki wynika ze strategii Kuehne + Nagel dotyczącej transportu lądowego i znacząco przyczyni się do wzmocnienia pozycji spółki, jako całościowego operatora logistycznego w Ameryce Północnej.

Kuehne + Nagel

Spółka ReTrans została założona w 2002r., a jej siedziba główna znajduje się w Memphis, Tennessee. Firma specjalizuje się w transporcie intermodalnym, a także świadczy usługi przewozów pełno- i niepełnopojazdowych (FTL i LTL) w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Spółka zatrudnia 300 pracowników, prowadzi działalność w 68 lokalizacjach i generuje roczne przychody przekraczające 500 milionów USD.
- Transakcja z ReTrans podkreśla naszą strategię rozwoju organicznego oraz poprzez przejęcia uzupełniające. Nasi klienci skorzystają z wszechstronnych, całościowych rozwiązań łańcucha dostaw w Ameryce Północnej. W połączeniu z naszą działalnością w zakresie frachtu morskiego, lotniczego i logistyki kontraktowej, ta transakcja przyspieszy nasz rozwój - skomentował dr Detlef Trefzger, CEO Grupy Kuehne + Nagel.
Transakcja podlega zatwierdzeniu przez właściwe organy regulacyjne w USA. Obie firmy uzgodniły, że wartość transakcji nie zostanie ujawniona.

(źr. Kuehne + Nagel)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.