Dodaj ogłoszenie o pracy


Koleje Mazowieckie wyróżnione za Eco Driving

Koleje Mazowieckie otrzymały Nagrodę Innowacyjności w Transporcie. Zgodnie z założeniami konkursu, przyznawana nagroda jest wyróżnieniem dla przedsiębiorstw, instytucji i innych podmiotów, które wnoszą znaczący wkład w unowocześnianie i rozwój transportu, jako podstawowego elementu gospodarki Polski i Unii Europejskiej, budują pozytywny wizerunek systemu transportowego i logistyki oraz przyczyniają się do wzrostu globalnej konkurencyjności gospodarki Polski.

Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Fundację Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych jest jego trzecią edycją. Nagrody przyznawane są przez Kapitułę złożoną z 20 ekspertów z sektora transportu, których zadaniem jest ocena użyteczności i potencjału opracowanych innowacji oraz zasadność ich upowszechnienia. O Nagrodę Innowacyjności w Transporcie Koleje Mazowieckie ubiegały się w trzech kategoriach – oprócz systemów IT  były to innowacje w dziedzinie techniki i technologii, gdzie zostały zgłoszone wagony piętrowe i lokomotywy obsługujące pociągi w systemie „push-pull”, a także innowacje w zakresie systemu kształcenia i rozwoju kadr – tu o nagrodę ubiegały się działania spółki związane ze wspieraniem młodzieży kształcącej się w kierunkach kolejowych oraz z systemem kształcenia maszynistów. Wszystkie trzy zyskały uznanie jury, które nominowało każdy z projektów spółki do nagrody.
Ostatecznie spółka otrzymała ją za projekt Eco Driving, będący częścią wcześniej podjętych przez spółkę „Koleje Mazowieckie – KM” działań w kierunku optymalizacji zużycia energii trakcyjnej. Dzięki montażowi liczników zużywanej energii na pojazdach eksploatowanych przez przewoźnika spółka mogła zmienić sposób rozliczania zużycia energii na podstawie odczytów z liczników. Eco Driving polega na wdrożeniu systemu teleinformatycznego, dzięki któremu możliwa jest realizacja efektywnego zarządzania energią w trzech obszarach: ogrzewanie pojazdów na postojach, podczas ruchu oraz w kontekście płynności ruchu pojazdów.

(źr. Koleje Mazowieckie)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.