Dodaj ogłoszenie o pracy


Pracujących sobót nie będzie

Ostatnio rozgorzała dyskusja na temat dni wolnych od pracy, po tym jak do Sejmu trafił poselski projekt zmiany Kodeksu pracy. Chodzi o wprowadzenie pracujących sobór. Co to oznacza? Czy powrót do 6-o dniowego tygodnia pracy? – Dopuszcza on jedynie wypłatę rekompensaty finansowej za pracę świadczoną w sobotę – w razie braku możliwości udzielenia przez pracodawcę dnia wolnego lub na wniosek samego pracownika – przypomina ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.

Zasady pracy w soboty nie ulegną zmianie – modyfikacja dotyczy bowiem tylko sposobu rekompensaty. Projekt stanowi raczej odpowiedź na potrzeby tych, którzy w celu uzyskania dodatkowych pieniędzy są zainteresowani rekompensatą finansową za pracę w sobotę, zamiast tej udzielanej w naturze (z uzasadnienia do projektu wynika, że w przypadku średniej krajowej byłoby to ok. 200 zł netto miesięcznie). Obecnie, zgodnie z art. 1513 k.p., za pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (tj. w sobotę) przysługuje w zamian inny dzień wolny – udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z danym pracownikiem. Ustawodawca nie dopuścił w tym przypadku rekompensaty finansowej, co dla pracowników często jest niezrozumiałe.
Zdaniem ekspertów Pracodawców RP - nie można zgodzić się z argumentami mówiącymi o tym, że pracodawcy będą wymuszali wnioski pracowników o rekompensatę finansową za pracę w sobotę. Dla pracodawcy stanowi to przecież dodatkowy koszt – w takim przypadku będzie musiał zapłacić wynagrodzenie wraz ze 100-procentowym dodatkiem. Praca w takim dniu byłaby bowiem traktowana jako praca w godzinach nadliczbowych (i to średniotygodniowych). Jak podkreśla organizacja pracodawców - Kodeks pracy gwarantuje normy ochronne, dotyczące dobowego i tygodniowego odpoczynku, a także rocznego limitu godzin nadliczbowych. Planowana nowelizacja tego nie zmienia. Pewne obawy mogliby mieć raczej pracodawcy – w związku z możliwością nieograniczonego wnioskowania przez pracowników o rekompensaty w formie finansowej, co wiązałoby się z określonymi kosztami z tytuły wypłaty dodatków.
Projekt ten stanowi także odpowiedź na problemy, na jakie w praktyce napotykają pracodawcy. Dzień wolny za pracę w sobotę musi być udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Tymczasem zdarzają się sytuacje, kiedy nie jest to możliwe – np. z powodu choroby pracownika czy upływu okresu rozliczeniowego. W tych przypadkach pracodawcy nie mają realnej możliwości zrealizowania obowiązku przewidzianego przepisami Kodeksu pracy, a dodatkowo narażają się na sankcje ze strony inspekcji pracy. Przygotowana nowelizacja eliminuje obecną lukę prawną. Praca świadczona w sobotę jest bardziej chroniona niż praca w niedziele i święta, co stanowi zaprzeczenie zasady racjonalnego ustawodawcy. Z tego więc wynika potrzeba ujednolicenia regulacji prawnej w tym zakresie i zrównania sytuacji prawnej osób świadczących pracę w te dni.

Jeszcze w październiku odbędzie się w sejmie pierwsze czytanie przedmiotowego projektu. Pracodawcy RP popierają cel tej nowelizacji, jakim jest uelastycznienie zasad udzielania rekompensaty za pracę w sobotę. Jednocześnie w naszej ocenie projekt wymaga doprecyzowania w toku dalszych prac parlamentarnych – po to, aby nowy przepis nie budził wątpliwości interpretacyjnych oraz zarzutu powrotu do pracujących sobót. Z pewnością bowiem nie taki był zamysł projektodawców.
(źr. za inf. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.