Dodaj ogłoszenie o pracy


Lekki spadek ładunków w transporcie drogowym w III kwartale

Poprzedni kwartał tego roku charakteryzował się wzrostem ładunkówdla branży TSL. Niestety w trzecim barometr transportowy TimoCom znów wykazał spore wahania i w sumie nadwyżkę wolnych powierzchni ładunkowych. Tendencja spadkowa utrzymywała się do sierpnia, ale pod koniec września znowu odnotowano wzrost. Ostatecznie w okresie tym stosunek ilości frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych procentowo wyniósł odpowiednio 49:51.

Jak wskazuje barometr TimoCom w lipcu, na europejskim rynku transportowym, stosunek ilości frachtów (47 proc.) do wolnych przestrzeni ładunkowych (53 proc.) zmalał o cztery punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W sierpniu branża TSL jak co roku spodziewała się dalszego spadku liczby dostępnych na rynku ofert ładunków. W większości krajów europejskich trwał w tym czasie sezon urlopowy, co naturalnie spowodowało znaczne spowolnienie w gospodarce transportowej. Przedsiębiorcy nie powinni więc czuć się zaskoczeni tą sytuacją, iż pula ofert ładunków zmniejszyła się o kolejne 4 punkty procentowe i wskazówka barometru transportowego zatrzymała się na poziomie 43 proc. dla frachtów i 57 proc. dla wolnych przestrzeni ładunkowych.  
Wrzesień pozwolił odrobić starty przewoźnikom, udział frachtów na rynku ponownie wzrósł doprowadzając do znacznej nadwyżki. Podobne tendencje można było zaobserwować także w minionych latach. Jednakże tym razem zaskakująca była siła odnotowano wyniku, ponieważ liczba dostępnych w Europie ładunków wzrosła aż o 14 proc. Stosunek frachtów (57 proc.) do ilości wolnych pojazdów (43 proc.) osiągnął tym samym najwyższy w historii poziom zarówno w tym roku, jak i stosunku do ostatnich trzech lat. Wskazania te można więc uznać za dobrą prognozę na pozytywne zakończenie 2014 roku.
- Naszym zdaniem czwarty kwartał będzie słabł w mniejszym stopniu niż zostaliśmy do tego przyzwyczajeni. Tym samym październik będzie podobny do września - bogaty we frachty. W listopadzie nastąpi niewielkie załamanie, a w grudniu znów zwiększy się zapotrzebowanie na usługi transportowe, w związku z czym również wskazówka barometru transportowego TimoCom powędruje w górę - mówi Marcel Frings z TimoCom.

(źr. TimoCom)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.