Dodaj ogłoszenie o pracy


Zmiany w zarządzie FIEGE

Dotychczasowy drektor generalny FIEGE Sp. z o.o. - Piotr Kohmann został powołany na stanowisko prezesa zarządu FIEGE Sp. z o o., a Rafał Witowski, dyrektor finansowy spółki, został powołany na członka zarządu spółki.

Piotr Kohmann związany jest z FIEGE od 16 lat. Od 2006 roku pełni rolę dyrektora generalnego odpowiadając za całokształt działalności oraz rozwój spółki na polskim i ukraińskim rynku. Zanim awansował na stanowisko dyrektora generalnego, pełnił funkcję dyrektora operacyjnego i był odpowiedzialny za działalność firmy w zakresie magazynowania, transportu, copackingu oraz usług celnych we wszystkich placówkach FIEGE w Polsce. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) w Krakowie, gdzie ukończył studia na Wydziale Ekonomii na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne o specjalności handel zagraniczny.

Rafał Witowski, nowy członek zarządu FIEGE Sp. z o.o. jest związany ze spółką od ponad 2 lat. Od 2013 roku pełni rolę dyrektora finansowego odpowiadając za aspekty finansowe spółek grupy na rynku polskim i ukraińskim. Karierę zawodową rozpoczął w Unilever, następnie pełnił różne funkcje związane z finansami m.in. w Arthur Andersen i Tesco. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie ukończył studia na Wydziale Finansów i Bankowości.

(źr. FIEGE)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.