Dodaj ogłoszenie o pracy


DocStop - punkt błyskawicznej pomocy medycznej dla kierowców zawodowych

DocStop to ogólnoeuropejska kampania, która powstała w 2007 r. Inicjatywa ta jest rozwinięta w niektórych państwach Europy Zachodniej, szczególnie w Niemczech, gdzie sieć DocStop tworzy ponad 700 placówek medycznych i prawie 1000 parkingów służących jako punkty informacyjne. Pierwszy DocStop w Polsce - czyli punkt pomocy medycznej dla kierowców zawodowych, został otwarty 17 września 2014 r. w przychodni KAMA w Kątach Wrocławskich. Całość koordynowała wrocławska fundacja Trans.org w ramach projektu DocStop.

Oprócz Niemiec projekt na mniejszą skalę działa także w Holandii, Danii i Austrii a od teraz także w Polsce. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez  stworzenie sieci punktów medycznych, w których kierowcy  mogą błyskawicznie uzyskać pierwszą pomoc w przypadku złego samopoczucia. Często jest ono zwiastunem zawału serca lub udaru mózgu – schorzeń, na które szczególnie narażeni są zawodowi kierowcy. Według Państwowego Instytutu Badawczego przyczyną 10-15  proc. wszystkich wypadków drogowych z udziałem ciężarówek jest zły stan zdrowia kierowców.

Każdy parking ze swoją „przychodnią”
W projekcie obok placówek medycznych udział wezmą stacje paliw zlokalizowane w pobliskim sąsiedztwie i znajdujące się przy głównych trasach przelotowych w naszym kraju. To właśnie tam kierowca będzie mógł bezpiecznie pozostawić swoją ciężarówkę, a następnie dzięki obsłudze stacji benzynowej dostać się do lekarza. Docelowo „swoją” przychodnię ma mieć każdy większy parking dla kierowców. Udzielona pomoc medyczna będzie bezpłatna dla osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, ponieważ realizowana jest w ramach umowy z NFZ. Natomiast w przypadku kierowców, pochodzących z pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, wystarczające będzie okazanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.
Europejskiej edycji kampanii partnerują takie firmy jak m. in.: Mercedes Benz, Krone, DKV, Scania, Knorr- Bremse czy też DKV. W Polsce inicjatywa DocStop jest elementem kampanii Truckers Life. W ramach kampanii Fundacja buduje sieć siłowni zewnętrznych dla kierowców zawodowych w miejscach odpoczynku trakerów, czyli na dużych parkingach przy stacjach benzynowych. Na stacji BP w Kątach Wrocławskich został też uruchomiony 4 obiekt treningowy w sieci.

Fundacja Trans.org z Wrocławia działa na rzecz bezpieczeństwa, ekologii i zdrowia w branży transport- spedycja- logistyka. Więcej informacji o projekcie: www.truckerslife.eu

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.