Dodaj ogłoszenie o pracy


Społeczna odpowiedzialność Biznesu w wydaniu Grupy DHL

Deutsche Post DHL, opublikował Raport o Społecznej Odpowiedzialności Biznesu 2012. Raport obejmuje podstawowe programy "Living Responsibility" – GoGreen, GoHelp i GoTeach – oraz problemy i tematy związane z zasobami ludzkimi oraz zdrowiem w ramach Grupy. W 2012 r. Od czasu uruchomienia programu GoGreen w 2008 r. DP DHL osiągnęła poprawę w zakresie niskoemisyjności wynoszącą 16 proc.

Raport Społecznej Odpowiedzialności Biznesu 2012 r. dokumentuje sposób, w jaki firma odpowiada na wyzwania związane ze zmianami demograficznymi. Raport przedstawia również najnowsze osiągnięcia w najważniejszych programach dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu – GoGreen, GoHelp i GoTeach. W 2012 r. Grupa współpracowała ze swoimi partnerami Teach For All i SOS Wioski Dziecięce w 13 krajach. W zeszłym roku nawiązała trzy nowe partnerstwa z SOS Wioski Dziecięce w Meksyku, Ghanie i Kenii. Działania Grupy dotyczące zarządzania katastrofami skupiały się w 2012 r. głównie na prewencji. Eksperci ds. logistyki powietrznej Deutsche Post DHL we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) przeprowadzili warsztaty „Lotniska gotowe na katastrofę” (Get Airports Ready for Disaster – GARD) w Libanie, Indonezji i Turcji. Zespoły Reagowania Kryzysowego (DRT), które zapewniają usługi logistyczne na lotniskach po klęskach żywiołowych, zostały wykorzystane w 2012 r. dwukrotnie – w Gwatemali i na Filipinach.

Ochrona środowiska
Dzięki wprowadzeniu programu GoGreen w 2008 r. Deutsche Post DHL stała się pierwszym dostawcą usług logistycznych, który opracował wymierny cel ochrony klimatu. W tym roku przypada piąta rocznica uruchomienia programu, który skupia się na optymalizacji flot i sieci, poprawie wydajności energetycznej budynków i zakładów, używaniu innowacyjnych technologii, angażowaniu podwykonawców oraz klientów w działania środowiskowe Grupy. Tylko w 2012 r. 2,41 miliarda przesyłek zostało wysłanych dzięki usłudze GoGreen – neutralnych z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla – to więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto Grupa opracowała własny projekt ochrony klimatu w afrykańskim Lesotho. Projekt Gold Standard otrzymał aprobatę Narodów Zjednoczonych. W ramach trwających prac nad unowocześnieniem floty, która obejmuje ok. 80 tys. pojazdów, Grupa wprowadziła już 8,5 tys. pojazdów z innowacyjną technologią i innowacyjnym napędem. W zeszłym roku Deutsche Post DHL zaprezentowała pierwszy dostawczy pojazd z napędem elektrycznym zaprojektowany specjalnie, aby spełniać potrzeby Grupy – "Streetscooter" – który zostanie wprowadzony w tym roku w ramach programu pilotażowego.

Pracownicy
Grupa DHL zatrudnia 475 tys. pracowników w 220 krajach i terytoriach, co czyni z niej jednego z największych pracodawców na całym świecie. Podejmowane są specjalne działania na rzecz promowania różnorodności wśród pracowników i spełniania ich różnorodnych potrzeb. Grupa odpowiada na wyzwania związane ze zmianami demograficznymi, wykorzystując strategiczne zarządzanie talentami. Firma wspiera również wolontariat swoich pracowników przez Fundusz Living Responsibility i Światowy Dzień Wolontariatu. W zeszłym roku ponad 62 tys. pracowników zaangażowało się w ponad 1000 projektów związanych z wolontariatem.

Edukacja
Międzynarodowa współpraca z Teach For All i SOS Wioski Dziecięce to dodatkowe przykłady zaangażowania pracowników. W ramach tych programów w 2012 r. około 2 tys. pracowników zaangażowało się m.in. w pomoc w poszukiwaniu miejsc pracy poprzez prowadzenie kursów IT, występując w roli mentorów lub w organizowanie wolnego czasu. Dzięki wsparciu finansowemu DHL, sieć Teach For All składa się obecnie z 26 niezależnych Krajowych Organizacji Partnerskich, które pracują lokalnie, aby poprawić warunki edukacyjne i możliwość zatrudnienia. W ubiegłym roku Grupa nawiązała trzy nowe partnerstwa z SOS Wioski Dziecięce w Meksyku, Ghanie i Kenii.

Zarządzanie katastrofami
W ramach programu GoHelp Grupa Deutsche Post DHL przeprowadziła w 2012 r. trzy warsztaty „Lotnisko gotowe na katastrofę" (GARD) na różnych lotniskach. Program GARD angażuje ekspertów ds. logistyki powietrznej z DP DHL we współpracę z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), aby przygotować pracowników lotnisk i rządowe organy zarządzania sytuacjami kryzysowymi na wyzwania logistyczne związane z reagowaniem kryzysowym. GARD obejmuje również ocenę ryzyka na lotniskach w regionach narażonych na katastrofę. W 2012 r. eksperci DHL byli aktywni w Libanie, Turcji i Indonezji.
60 pracowników-wolontariuszy, wchodzących w skład Zespołów Reagowania Kryzysowego (DRT) Grupy, które zapewniają usługi logistyczne na lotniskach dotkniętych katastrofą, zostało skierowanych do Gwatemali i na Filipiny, gdzie zajmowali się 70 tonami dostaw w ramach pomocy humanitarnej.

(źr. DHL Express Poland)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.