Dodaj ogłoszenie o pracy


Zawód kolejarz - stypendia w Kolejach Mazowieckich

 

Spółka Koleje Mazowieckie wdrożyła system stypendialny, skierowany do uczniów techników kolejowych oraz szkół średnich prowadzących klasy w specjalnościach kolejowych, mechanicznych lub elektrycznych z obszaru województwa mazowieckiego. System ma na celu pozyskanie kandydatów do szkoleń na stanowiska związane z bezpieczeństwem i prowadzeniem ruchu kolejowego.

 


O stypendium może ubiegać się uczeń, który otrzymał promocję do ostatniej klasy szkoły średniej oraz w poprzednim roku nauki uzyskał średnią z ocen wynoszącą co najmniej 4,0. Zgodnie z zawartą umową, kandydat może otrzymywać stypendium przez okres do 12 miesięcy. Umowa zapewni także zatrudnienie w spółce na stanowisku związanym z bezpieczeństwem i prowadzeniem ruchu kolejowego lub innym. Stypendysta może odbywać w Kolejach Mazowieckich praktyki zawodowe, o ile są one przewidziane w programie nauczania.

- Jestem przekonany, że dzięki wdrożeniu systemu stypendialnego trafią do nas nowe, młode i wykwalifikowane osoby, które swoje zawodowe plany wiążą z Kolejami Mazowieckimi. Od momentu powstania spółki inwestujemy w pasjonatów kolejnictwa. Do nich w pierwszej kolejności kierujemy ofertę szkoleń na stanowiska związane z prowadzeniem ruchu kolejowego, stwarzając możliwość uzyskania w stosunkowo krótkim czasie specjalistycznych kwalifikacji zawodowych. Wsparcie finansowe oraz gwarancja zatrudnienia to kolejny etap wdrażanej przez nas polityki na rzecz kształcenia kadr dla kolei – mówi Artur Radwan, prezes Zarządu Kolei Mazowieckich.

Kandydat na stypendystę, poprzez udział w praktykach zawodowych odbywanych w Kolejach Mazowieckich, będzie miał możliwość poznania warunków pracy, zakresu uprawnień i odpowiedzialności na wybranych stanowiskach. Dodatkowym atutem będzie perspektywa podjęcia zatrudnienia w spółce cieszącej się pozycją lidera pod względem posiadania nowoczesnego taboru. Kandydaci będą mogli wykonywać obowiązki zgodnie ze swoimi preferencjami i czerpać z tego satysfakcję. Wdrożenie stypendium to kolejny etap inwestycji Kolei Mazowieckich na rzecz młodych osób kończących naukę i wkraczających na trudny rynek pracy, a także przeciwdziałanie powstającej „luce pokoleniowej” w zawodach kolejowych. Inne działania w tym kierunku to współpraca ze szkołami kształcącymi w zawodach kolejowych.

Współpraca z Zespołem Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego w Warszawie Od wielu lat KM jest patronem klasy o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego w Warszawie. Uczniowie tej klasy mają możliwość udziału w praktykach zawodowych odbywających się na obszarze działania warszawskich sekcji napraw i eksploatacji taboru. W ramach praktyk uczniowie mają niepowtarzalną możliwość utrwalenia i ukierunkowania własnych zainteresowań, poznania specyfiki działalności Spółki i wyboru najlepszej dla siebie drogi zawodowej.

Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia w zawodach związanych z kolejnictwem uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Wołomiński. Pod koniec kwietnia spółka podpisała Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia w zawodach związanych z kolejnictwem uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Wołomiński. Celem podpisanego Porozumienia jest tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju szkolnictwa zawodowego, w szczególności w zakresie praktycznego kształcenia uczniów w zawodach związanych z kolejnictwem. Spółka „Koleje  Mazowieckie - KM” zapewni odpowiednie miejsca pracy, urządzenia i warsztaty uczniom szkół odbywającym praktyki zawodowe, a tym samym umożliwi odbywanie praktycznej nauki zawodu i staży na terenie sekcji napraw i eksploatacji taboru, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Swą opieką spółka obejmie także nauczycieli, pomagając im w podnoszeniu kwalifikacji.
(źr. Koleje Mazowieckie "KM")

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.