Dodaj ogłoszenie o pracy


Najważniejsze wydarzenia gospodarcze ostatniej dekady wg ekspertów Colliers

Analitycy Colliers International wymienili wśród 10 najważniejszych wydarzeń ostatniej dekady  m.in. wprowadzenie waluty EURO, dalszą integrację Unii Europejskiej w 2004 i 2007 roku, walkę z globalnym ociepleniem, światowy kryzys finansowy oraz kryzys w krajach strefy Euro. Nie zabrakło także informacji o wydarzeniach na światowym rynku nieruchomości komercyjnych, jak na przykład podsumowanie 2006 roku będącego okresem  wielkich inwestycji na tym rynku w krajach Europy Wschodniej.

Lista została skonstruowana w formie osi czasu, gdzie w przejrzysty sposób zaznaczono kolejne lata wraz z konkretnymi opisami najważniejszego wydarzenia na światowej scenie gospodarczej w danym roku. Wszystkie wydarzenia tworzą ogólną historię rozwoju gospodarki w ostatniej dekadzie, z naciskiem na rozwój rynku nieruchomości komercyjnych.

2002 – pierwsze banknoty i  monety EURO pojawiają się na  12 rynkach Unii Europejskiej .
2003 - Unia Europejska podejmuje operacje pokojowe na Bałkanach:  wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość dla wszystkich obywateli do 2010
2004 – Osiem krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry,  Polska, Słowenia i Słowacja wchodzą do Unii Europejskiej.  Cypr i  Malta stają się także członkami UE.
2005 - Protokół z Kioto - międzynarodowe porozumienie dotyczące przeciwdziałania globalnemu ociepleniu wchodzi w życie.
2006 – Napływ pieniędzy do sektora nieruchomości powoduje rekordowy poziom transakcji inwestycyjnych w Europie Wschodniej w tej branży.
2007 - Bułgaria  i Rumunia wchodzą do UE. Traktat lizboński ratyfikowany przez wszystkie kraje UE.
2008 – upadek banku  Lehman Brothers staje  się katalizatorem światowego kryzysu finansowego.
2009 – Teoria “dwóch prędkości” odnoszona do rynków Europy Wschodniej  wyczerpuje się. Jedynie Polska skutecznie opiera się kryzysowi globalnemu i europejskiemu uważanemu za największy od lat 30-tych dwudziestego wieku.
2010 – Gospodarka regionu Europy Wschodniej zaczyna rosnąć. Przywódcy UE przyjmują cele Unii Europejskiej według Strategii "Europa 2020". 16 krajów strefy euro przyjmuje plan pomocy dla Grecji.
2011 – Rozwija się kryzys związany z zadłużeniem Grecji powodując panikę na rynkach finansowych. Zostaje podpisany  Europejski Mechanizm Stabilizacyjny. 17 krajów strefy euro oraz kilka innych krajów członkowskich UE wyraża zgodę na uczestnictwo w nowym Pakcie Fiskalnym polegającym na ścisłej kontroli polityki ekonomicznej gospodarek.
2012 – Coraz więcej banków przechodzi przez finalny etap stress testów bankowych, przy czym Hiszpania tworzy znajonalizowany bank tzw. toksycznych aktywów.    Przywódcy Rady UE  podjęli pierwsze kroki w celu  stworzenia unii bankowej.

(źr. Colliers International)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.